Cart
0

No products in the basket.

Do czego służą oddziały dowodzenia?

Uwaga rekruci! Dziś dowiecie się jak skutecznie wykorzystać i prowadzić do boju oddziały dowodzenia! Zadaniem tych jednostek jest takie pokierowanie wami, rekruci, abyście wypełnili zadanie i być może wrócili cało do domu! A teraz słuchać!
DT-SU435-3

Oddziały oficerów dowodzących wojskiem dzielą się na 2 typy – 3 i 5 osobowe. Zależne jest to od klasy pancerza – zespoły klasy 1 i 2 składają się z 5 figurek, klasy 3 i 4 – 3 figurek. Aby uprościć wyjaśnienia, prezentację przeprowadzimy z pomocą oddziału 5 osobowego. Oddział 3 osobowy traci żołnierza osłony oraz radiowca gdyż nadajnik wbudowano w ciężki pancerz dowódcy 😉

Americans001

Tak więc, w typowym zespole znajduje się 5 różnych figurek – każda z nich pełni inną rolę na polu walki.
Najprościej jest z cekaemistą/żołnierzem osłony – pełni rolę ochroniarza i dostarcza rzadko potrzebną siłę ognia, gdy należy jednak zaatakować wroga (czego nie polecamy!) zwykle pierwszy schodzi gdy oddział otrzyma obrażenia

Potem mamy kolegę radiowca – pozwala on umiejętnościom oficera działać na dowolne sojusznicze jednostki na polu walki – bez niego oficer działa tylko w zasięgu 2 i na jednostki w linii wzroku. Jeśli zginie, możliwości naszego oddziału dowodzenia znacznie maleją, lepiej na niego uważać!

DTP012-plastic
Najważniejszą figurką w oddziale jest oficer! Dzięki niemu otrzymujemy szereg możliwości które wspomogą działania naszych jednostek na polu bitwy:

Zrzut amunicji – nie musisz więcej martwić się końcem limitowanego uzbrojenia 😉 Uczynne lotnictwo twojej armii zrzuci dowolny wymagany ekwipunek! Aby użyć tej zdolności wybierasz jednostkę na polu bitwy która ma broń o ograniczonej amunicji (panzerfausty, UGL-e, mołotowy itp.) i rzucasz kostką. Na znaku frakcyjnym lub celowniku jednostka ta otrzymuje zrzut amunicji i doładowuje do maksimum swoje stany amunicyjne.

Reaktywacja jednostki – jedną z najpotężniejszych akcji w grze jest reaktywacja jednostki która już wykonała swoje dwie akcje. Deklaruje się jaka jednostka zostanie reaktywowana  i rzuca kostką – na znaku frakcyjnym aktywacja oddziału dowodzenia się kończy i ponownie aktywujesz wskazaną jednostką i wykonujesz 2 akcje (tutaj występuje ograniczenie – jednostka może być re-aktywowana maksymalnie raz na rundę!)

DT057c

Przegrupowanie – gracze którzy z zasad startowych przesiedli się już na zasady 1947 wiedzą że ich jednostki niekiedy zostają przygwożdżone ogniem. Akcja ta pozwala im przełamać ostrzał wroga i normalnie wykonać swoją aktywację. Akcję tę przeprowadza się albo na wszystkich jednostkach w zasięgu 2 i linii wzroku bądź na dowolnej jednostce na polu bitwy przy użyciu radia. Za każdą jednostkę na którą oddziałuje umiejętność wykonujemy rzut 2 kostkami. W przypadku 2 znaków frakcyjnych usuwamy wszystkie żetony przygwożdżenia, pod ogniem czy oszołomienia. W przypadku jednego znaku frakcyjnego zamieniamy żeton przygwożdżenia na pod ogniem, bądź całkowicie usuwamy żeton pod ogniem z gry.

DT036 The Medvedi - SSU Command Squad

Trzecią osobą w naszym przykładzie jest mechanik – który jak łatwo się domyślić naprawia pojazdy  Musi on sąsiadować z daną jednostką aby wykonać akcję naprawy polowej. Rzuca wtedy pięcioma kostkami i za każdy wynik znaku frakcji naprawia jeden punkt życia pojazdu. Zamiast naprawiać może też w ramach naprawy polowej usunąć jeden efekt trafienia krytycznego (jest to zasada wchodząca do gry w zasadach 1947).

Kolejną postacią jest medyk – nie odkryję ameryki mówiąc iż leczy on nasze jednostki. Wykonując akcję leczenia medyk rzuca jedną kostką (leczona jednostka musi sąsiadować z oddziałem dowodzenia), na wynikach znaku frakcyjnego i celownika przywraca jeden punkt życia (zespoły broni i bohaterowie) albo jedną wyeliminowaną figurkę do oddziału.
DT032-plastic

Ostatnią akcją specjalną oddziałów dowodzenia jest wstrzyknięcie stymulantów którego dokonuje medyk. Rzuca się wtedy kostką (należy sąsiadować z jednostką której wstrzykujemy “eksperymentalne środki stymulujące”):
-na tarczy jednostka traktuje swoją kolejną akcję ruchu jako marsz
-na celowniku jednostka traktuje swoją następną akcję ataku jako atak mierzony
-na znaku frakcyjnym wybierasz dowolnie jedno z dwóch powyższych

Tu warto przypomnieć że jednostka nie może mieć więcej niż 3 akcji. Czyli podwójne różne stymulanty bądź szukanie opłacalnych kombinacji ich z dodatkowymi umiejętnościami oddziału nigdy nie pozwolą wykonać jednostką więcej niż 3 akcji.

Na koniec warto pamiętać że niestety – żadne umiejętności nie działają na jednostki latające!

command

X