Najlepsze Armie Mistrzostw Europy 2020

Opadł „kurz” po bitwach Mistrzostw EU. Zwycięzcy wciąż cieszą się chwilą chwały, pokonani już szlifują nowe rozpiski. Które armie okazały się najsilniejsze na największym turnieju roku 2020? Jakie kombinacje jednostek święciły triumfy? Zapraszamy do zapoznania się z garścią statystyk i najlepszymi rozpiskami tego roku!Mistrzostwa zgromadziły ostatecznie 56 grających. Jak widać po poniższym wykresie. Najpopularniejszymi armiami wciąż pozostają siły Osi oraz Związku Sino Sowieckiego. Cieszy wzrost zainteresowania armiami Mythos oraz Japońskiej Marynarki Wojennej. Dzięki sporej ilości nowych jednostek armie te coraz lepiej radzą sobie na lokalnych imprezach – ale czy także na dużych turniejach?

Rozkład na poszczególne frakcje przedstawiał się następująco. Smuci tak mała ilość graczy Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – bliźniaczy bohaterowie wielokrotnie pokazywali już że stanowią siłę z którą trzeba się liczyć. Prawdopodobnie kolejne nowości dla tej armii przewidziane na końcówkę roku 2020 zwiększą jej popularność – dedykowane odziały Gwardii Stalowej i nowe PT-47 wsparcia mogą stanowić łakomy kąsek dla nowych dowódców ZSS. W związku z mniejszą ilością gości z zagranicy widać też znaczny spadek graczy NDAK oraz Blutkreuz. Sytuacja tej ostatniej armii znacząco poprawi się wraz z publikacją nowego zestawu armijnego na koniec roku. Pomimo małej ilości graczy Alianckich coraz więcej graczy decyduje się z kolei na granie bardzo wymagającą frakcją Desert Scorpions.

Pora przejść do szczegółowych rozpisek armii. Miejsce trzecie wywalczył debiutujący w tym roku gracz Martinus – wiodący do boju armię Japonii. Udało mu się wygrać 4 z 5 gier. Walczył przy tym z najsilniejszymi graczami z tabeli (wartość Strength Of Schedule na poziomie 54 punktów) udowadniając wielu weteranom Dust 1947 iż muszą obawiać się młodych wilków gotowych rzucić im wyzwanie.


Przejdźmy do samej listy – widać umieszczony w niej pluton Kamikaze. W razie potrzeby dowódca mógł przed bitwą zdecydować się na wystawienie plutonu „Shadow Of Death” Tak też zrobił w ostatniej bitwie – co jak później przyznał było błędem.

Sama lista jest dość klasyczna jeśli idzie o układ. Co ciekawe Martinus zamiast skorzystać z dedykowanego, blokowego oddziału dowodzenia zdecydował się opłacić najemne dowództwo – tak zaoszczędzone punkty z kolei pozwoliły na inwestycję na innym ważnym polu – mechach przeciwpancernych.

Tutaj ciekawostka – Martinus jest częścią błyskawicznie rosnącej ekipy bydgoskiej, w której spotkać można bardzo wielu graczy Mythos. W związku z tym zamiast dość typowej dywersyfikacji maszyn kroczących zdecydował się zabrać aż DWA mechy Tengu. Takie nagromadzenie tych maszyn może wydać się dziwne – dopóki nie uzmysłowimy sobie że typowa rozpiska graczy Mythos opierała się na dwóch potężnych Avatarach Cthulhu.


Poniżej pełna lista armii. Poszczególne nazwy zaprowadzą was do widoku każdej z jednostek w sklepie – tam też możecie podejrzeć karty statystyk w razie potrzeby.
132 / 120 (+12 Punktów Bonusu Frakcyjnego)
| Kamikaze Walker Platoon |
Command: Tengu
Combat (1): Enenra
Combat (2): Tengu
——————————————–
Hitomi (x1)
The Traitor (x1)
Shadow Of Death (x1)
Fumiko (x1)
Ninja Infiltration Squad (x4)
Kill Squad (x2)
Mercenary Command Squad (x1)

Na miejscu drugim uplasował się gracz Balint – dowodzący armią Specnazu. Jest on doświadczonym dowódcą który wielokrotnie pokazał że rozgrywki turniejowe ma we krwi i umie walczyć o najwyższe miejsca na organizowanych przez Warfactory imprezach. Tym razem do boju poprowadził armię opartą o bardzo rozbudowany łańcuch dowodzenia oraz ogromną liczbę aktywacji. Do tego ciekawego mixu dołączył zaś klasyczne wsparcie kilku herosów najemnych.

W rozpisce tej warto zwrócić uwagę na ciekawy zestaw 4 lekkich pojazdów. 2 zmechanizowane PT-47 (jeden szturmowy oraz jeden dowódczy) plus 2 moździerze Red Rain zapewniały niezbędne wsparcie chmarze piechoty. Z armii top 3 ta jest najbardziej „klasyczną” patrząc na ostatnie kilka lat rozgrywek Dust 1947. Posiada silne wsparcie artyleryjskie, duże szanse reaktywacji i sporą ilość aktywacji opartych o uniwersalną piechotę.

Nietypowym zagraniem jest zdecydowanie się na 2 oficerów. Szczególnie ciekawie prezentuje się w zestawieniu z dużą ilością szpiegów oraz armii Luftwaffe. Dzięki temu nawet jeśli oficer dowodzący zginie, jeśli nasza armia zupełnie nie poległa od ciosu w plecy/z góry wciąż ma kto wydawać rozkazy naszym wojakom.

Spetsnaz 132 / 120 (+12 Punktów Bonusu Frakcyjnego)
| Spetsnaz Taskforce Platoon |
Command: Vasiliy
Combat (1): Spetsnaz Saboteur Squad
Combat (2): Spetsnaz Kill Squad
Combat (3): Aleksei (TSH)
Combat (4): Spetsnaz Kill Squad
Support: Natasha (TSH)
Support (1): Spetsnaz Anti-Tank Squad
Support (2): Spetsnaz Anti-Tank Squad
Support (3): Spetsnaz Anti-Tank Squad
Support (4): PT-47A (Spetsnaz)
Support (5): PT-47B (Spetsnaz)
Support (6): Iron Joe
Support (7): Red Yana (Spetsnaz)
Support (8): Spetsnaz Observer Squad
Support (9): Spetsnaz Observer Squad
Support (10): Red Rain (Spetsnaz)
Support (11): Red Rain (Spetsnaz)
——————————————–
Nathalia (x1)
Emma (x1)
Gregor the defector (x1)

Przyszła pora przyjrzeć się armii zwycięzcy! MichaZu to jeden z najbardziej doświadczonych dowódców Cesarstwa Japonii – prowadzący tą armię od samego początku jej istnienia. Jak widać to doświadczenie i ogranie nie poszły na marne. Udało mu się zaskoczyć przeciwników, ograć weteranów i zająć zaszczytne 1 miejsce – zdobywając przy tym tytuł Mistrza Europy.

Jego rozpiska zawiera w sobie elementy klasycznej myśli wojskowej IJN. Bardzo silny pluton zestawu startowego – Shadow of Death Ninja Platoon pozwala łatwo zajmować wymagane cele misji, zmuszając przeciwnika do bardziej agresywnej gry. W rozpisce widać mniejszy nacisk na siłę przeciwpancerną – ciężar toczenia walk z pojazdami wroga biorą na siebie jeden Tengu oraz zespół Railgun. Warto zwrócić uwagę na ciekawy dodatek VK Stash który musiał być nieoceniony w przypadku słabych rzutów tych bardzo silnych (ale opierających się na małej ilości kostek) broni.

Ciekawym elementem armii jest też jej… różnorodność. Poza jednostkami stricte japońskimi znajdziemy w niej zarówno szeroki wachlarz wojsk najemnych jak i „rarytasy” które IJN zapożycza od innych głównych sił wojny. „Kaori” rozpoczynąła przecież karierę w niemieckim Luftwaffe zaś „Traitor” to nikt inny jak znany i lubiany aliancki „Priest”.

Ten nietypowy mix pod wodzą doświadczonego generała stanowił wyzwanie nie do pokonania i dał MichaZu zwycięstwo. Poniżej znajdziecie pełną listę jego armii.

IJN 131 / 120 (+11 Punktów Bonusu Frakcyjnego)
| Shadow of Death Ninja Platoon |
Command: Shadow Of Death Combat
(1): Ninja Infiltration Squad Combat
(2): Tengu
Support: Ninja Infiltration Squad
Support (1): Ninja Infiltration Squad
Support (2): Ninja Infiltration Squad

——————————————–
Hitomi (x1)
Yukiko (x1)
The Traitor (x1)
Kaori (x1)
Emma (x1)
Gregor the defector (x1)
Nathalia (x1)
Tito (x1)
Kill Squad (x1)
Railgun Team (x1)
Command Squad (x1)
VK Stash (x1)
Enenra (x1)

X