Niszczycielska fala złota i czerwieni

Król Robert Baratheon nie żyje. I chociaż jego syn, Joffrey jest uważany oficjalnie za Baratheona, wszyscy wiedzą, że to Lannisterowie tak naprawdę rządzą Żelaznym Tronem w Królewskiej Przystani. Wiedzą również, że dzięki ich przepastnym skarbcom pozostałe wielkie rody będą miały nie lada problem, próbując ich stamtąd usunąć. Lannisterowie nie szczędzą grosza, jeśli w grę wchodzą sprawy militarne. Ich wojsko posiada najlepsze uzbrojenie, zaś dowódcy ciągle doskonalą się w sztuce wojennej. Nawet z dala od pól bitewnych to przepastne bogactwo może osłabiać morale wroga. Po tym, jak przyjrzeliśmy się zestawowi startowemu do  A Song of Ice and Fire: Figurkowej Grze Bitewnej, dziś przyszła pora rzucić okiem na możliwości, jakie otwierają przed dowódcami ogromne góry złota 😉

Miarą potęgi wojska jest również siła jego przywódców. I mocni są też przedstawiciele Lannisterów, których znajdziemy w pierwszym pudełku bohaterów. Część z pewnością pokaże swoją siłę na polu bitwy. Brat znanego już graczom Gregora Clagane – Sandor potrafi zasiać strach w sercach przeciwnika. Powraca również Tyrion – tym razem uzbrojony i opancerzony, gotowy siać zamęt w planach przeciwnika prosto z pola bitwy. Przywódcę rodu Lannister – Tywina wystawić możemy zarówno jako Dowódcę Armii i Dodatek do jednostki, jak i Stronnika, który przypomni przeciwnikowi melodię „Deszczy Castamere”. Z daleka od pola walki wykazać mogą się dwaj ostatni bohaterowie. Maester królewskiego dworu Pycelle osłabi wojska wroga, zaś przywódca Kultu Siedmiu Wielki Wróbel natchnie wiarą serca sojuszniczych żołnierzy.

Wizytówką bogactwa rodu jest jego jazda. Nikt nie oszczędza na najpotężniejszej sile pola bitwy. Rycerze z Casterly Rock posiadają dosłownie najlepsze wyposażenie i wyszkolenie, jakie da się kupić za złoto w Siedmiu Królestwach. Zwrot z tej inwestycji jest pewny dla każdego, kto widział te potężne wojska w szarży. Zwrotni, opancerzeni i wyposażeni w lance – ci rycerze praktycznie gwarantują pełne rozbicie wrogich jednostek przy udanej szarży. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku ich lanc, które na czas szarży otrzymują bardzo silne bonusy w walce. Doświadczeni dowódcy użyją tego oddziału do wyprowadzania ataków na flanki i tyły przeciwnika – pomimo swoich imponujących pancerzy, jazda szturmowa nie sprawdza się najlepiej w przedłużających się starciach. Jak wszystkie sztandarowe wojska Lannisterów, również rycerze posiadają umiejętność Dominacji – zmuszającą przeciwnika do wykonywania dodatkowych Testów Paniki w trakcie gry.

Nieograniczone fundusze rozwiązują wiele problemów również przy szkoleniu żołnierzy. Dobre przygotowanie łucznicze wymaga lat doświadczenia i treningów, sam łuk zaś to nieskomplikowana i tania broń. Co więc, jeśli stać cię na najdroższą broń? Odwracasz tendencję – wyposażając swoje jednostki zasięgowe w zaawansowane technologicznie i koszmarnie drogie kusze. W zamian przygotowanie strzelców zajmuje kilka tygodni, a nie lat. Ta potężna broń uosabia podejście Lannisterów do wojny – tam, gdzie to możliwe wykorzystuj swoje przewagi, uwypuklając przy tym błędy przeciwnika. Kusznicy Lannisterów to jedna z niewielu formacji będących w stanie jedną salwą powstrzymać szarżę ciężkiej kawalerii dzięki przebijającej sile swoich pocisków.

Dla Lannisterów, Wojna Pięciu Królów to kampania defensywna. To w ich rękach znajdują się wszystkie ośrodki władzy i kluczowe miejsca w Westeros. Zrobią wszystko co w ich mocy (i skarbcach), aby utrzymać ten stan rzeczy. Dzięki nieskończonemu wręcz bogactwu, dobrze wyszkolonym wojskom i przebiegłym przywódcom szanse innych rodów na obalenie ich władzy są niewielkie.

X