Zestaw Startowy Nocnej Straży – Przegląd

… i zaczyna się moja warta.

Dokąd idą ci naprawdę niechciani? Czwarci lub piąci synowie w szlacheckich rodzinach? Drobni przestępcy? Bękarci? Odrzuty ze społeczeństwa, które nie ma dla nich żadnego zastosowania? W Westeros zawsze jest dla nich jedno miejsce – Mur. Daleko na Północy, Mur strzeże Krainy Człowieka przed dzikimi i nieokiełznanymi rzeczami czającymi się w lasach po jego drugiej stronie. Wszyscy w Westeros wiedzą, że nadchodzi zima, a kiedy w końcu się to stanie, to właśnie stojąca na Murze Nocna Straż będzie pierwszą i najlepszą linią obrony. W świecie A Song of Ice & Fire: Figurkowej Gry Bitewnej za pośrednictwem Zestawu Startowego Nocnej Straży dowódcy będą niebawem mogli korzystać z ich unikalnych Bohaterów, Jednostek i Taktyk, aby obronić się przed każdym zagrożeniem.

Ale co dokładnie odróżnia Nocną Straż od innych frakcji? Starkowie wygrywają dzięki ofensywnie i świetnemu ustawianiu się na polu bitwy, Lannisterowie – dzięki fałszowi i zwodzeniu swoich rywali. Co więc czyni Nocną Straż wyjątkową? Przyjrzyjmy się bliżej ich stylowi i gry i unikalnym mechanikom.

Niewielkie Liczby

Nocna Straż nie jest zaliczana do najliczniejszych armii w Westeros, a jej szeregi na dodatek cały czas topnieją. Jako że na świeżych rekrutów czyhają niezliczone niebezpieczeństwa, tylko najtwardsi i najsilniejsi przeżywają na Murze wystarczająco długo. W grze odzwierciedlają to jednostki, które są twarde, zahartowane i … DROGIE. Wystawiając armię Nocnej Straży zawsze można spodziewać się dwóch rzeczy: że przeciwnik będzie miał przewagę liczebną oraz tego, że nasze jednostki będą zazwyczaj znacznie lepsze i bardziej elitarne.

Dla porównania, rzućmy okiem tylko na Zestaw Startowy Stark vs Lannister. Najdroższą jednostką są w nim Berserkerzy Umberów, których obusieczne topory kosztują 7 punktów. Nie są zbyt dobrzy w obronie, ale ich umiejętności ofensywne i agresja wlewają zimny strach w duszę każdego przeciwnika.  Tymczasem w Zestawie Startowym Nocnej Straży dostajemy zahartowanych Weteranów Straży, Jednostkę Bojową o Obronie, Morale i umiejętnościach ofensywnych lepszych od niemal wszystkich jednostek, wydanych do tej pory po polsku. Oczywiście wysoka jakość ma swoją cenę – ci dżentelmeni będą kosztować nas aż 8 punktów.

Braci Nocnej Straży może być więc mniej, ale na pewno są bardziej zabójczy.

Taktyczna Elastyczność

Plansza Taktyk odgrywa ważną rolę w każdej armii – Nocna Straż nie jest tu wyjątkiem. Podczas gdy inne frakcje zdają się kłaść nacisk na te same, określone strefy (WALKA i MANEWRY dla Starków, KORONA i BOGACTWO dla Lannisterów), Nocna Straż nie ma takiej specjalizacji – ich Karty Taktyk wykorzystują CAŁĄ Planszę Taktyk. Dzięki temu przeciwnik nie będzie nigdy w stanie zupełnie pokrzyżować twoich planów, zajmując uprzednio kluczową strefę. Wytrawny dowódca, grając przeciwko Lannisterom szybko odbierze im atuty, zajmują strefę Bogactwa lub Korony. Nocna Straż nie jest uzależniona od konkretnych stref – praktycznie zawsze uda im się osiągnąć jakąś korzyść poprzez działania Stronników na Planszy Taktyk.  Ta uniwersalność rozciąga się również na Jednostki Bojowe Nocnej Straży. Podczas gdy każdy oddział w ich armii ma do spełnienia konkretną, taktyczną rolę, wszystkie są uniwersalne na tyle, aby zawsze móc w jakiś sposób zagrozić przeciwnikowi. Wykorzystywanie tej elastyczności to kluczowa umiejętność dla wszystkich grających Nocną Strażą. Zawsze dysponujesz rozwiązaniem do każdego problemu. Ale to, czy wiesz jak rozwiązać ten problem to jest właśnie to, co odróżnia weteranów Nocnej Straży od nieopierzonych rekrutów!

Karty Taktyki nocnej straży często odnoszą się do przysięgi składanej przez każdego brata który ukończył szkolenie i przestał być rekrutem. Poza jednorazowym efektem, pozwalają one na stałe wzmocnienie oddziału który był ich celem – jeśli daną kartę zagraliśmy na jednostkę Nocnej Straży.
To właśnie elastyczność i uniwersalność Nocnej Straży pozwala jej dobrze dostosowywać się do nieustanie zmieniających się warunków pola bitwy – można stawiać na mobilność, ofensywę, defensywę czy przebiegłość niejako „w locie”, błyskawicznie przeobrażając się w walce. Na tym też polega elitarność Nocnej Straży – o ile niemal zawsze wróg będzie miał przewagę liczebną, odpowiednie zastosowanie mechaniki dołączania kart pomoże każdej twojej jednostce wyjść obronną ręką z nawet największych opałów i stać się nagłym, niespodziewanym zagrożeniem dla wojsk przeciwnika.

X